0554 723 40 01

Sosyal Medyada Biz}

Özel Yüzme Dersi

Yetişkin Bireylerde Özel Yüzme Dersi
Travmaya bağlı su korkusunu yenmek isteyen, stil öğrenmek isteyen, yüzmeyi öğrenmek isteyen, antrenman yapmak gibi farklı hedefleri olan bireyler bunu özel yüzme dersi ile desteklediklerinde motivasyonları artacak ve hedefe verimli şekilde çok daha çabuk ulaşacaktır. Eğer bileşenler sırasıyla, doğru ve dışarıdan yardım almadan yapılırsa yüzmeyi öğrenseniz bile dışarıdan estetik olarak kötü gözükecek ve yanlış tekniği düzeltmek eskisinden daha uzun olacaktır. Grup dersi ve kurs halinde alırsanız yine verimi az olacak, daha uzun sürecek ve bir süre motivasyonunuz düşecektir. Sizin motivasyonunuzu çok daha fazla arttıracak, kısa sürede sonuç verecek tek yol özel yüzme dersidir.

Özel yüzme dersinde eğitmen özgüveniniz yerine gelen kadar suyun içinde size yardımcı olacak ve sadece sizinle ilgileneceği için kendinizi daha rahat hissedip, duvara tutunmak yerine denemeleri kendi isteğinizle yapmaya başlayacaksınız. Özel yüzme dersinde eğitmen seçimi çok önemlidir ( hakkımızda kısmını okuyunuz )

Yüzme dersinde eğitmen devamlı aynı şeyleri yaptırıyorsa veya hatalarınızı düzeltmiyorsa oradan yüzerek uzaklaşamazsınız ama koşarak uzaklaşabilirsiniz. Yanlış ekipman kullanımı size zarar verebilir. Daha suya girmeden dışarıda palet giyerseniz en fazla 5.dakikada bacağınıza kramp girme ihtimali çok yüksektir. Yine el paledi ve pullboyun nasıl kullanıldığını bilmezseniz dışarıya kötü bir görüntü verip daha da önemlisi su yutup suda debelenebilirsiniz.

Özel yüzme dersinde hedefiniz ne olursa olsun ekipmanı doğru zamanda ve içeriğe uygun olarak kullanırsanız hiç bir problem yaşamadan hedefinize çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Yüzme elbette her sporda olduğu gibi yetenekte gerektirir ama çok fazla tekrar yapıldığında maksimum performansa ulaşılabilen tek spordur. Yüzme bilen ama tekniğini geliştirmek isteyen , yarışmalar için hedefe daha çabuk ulaşmak isteyen kişilerinde özel yüzme dersi aldığındaki verim çok daha farklı ve hızlı olmaktadır.

Çocuklarda Özel Yüzme Dersi
Çocuklar için yüzme fiziksel (kas-iskelet sistemi) ve zihinsel olarak en iyi aktivitedir. Yoğun ders zamanlarında çocuğun enerjisini harcayacağı, eğleneceği ve kafasını rahatlatacağı en önemli spordur. Sadece yaza doğru değil ,kışın okul zamanlarında hafta içi 1 hafta sonu 2 gün yüzmeleri hayatlarını ve derslerini olumlu yönde etkileyecektir. Eğitmen desteği ile beraber bireysel olarak 0'dan bir şeyi başardığı andaki kazandığı özgüvenin faydasını normal hayatında da görecektir. Su gibi bir rakipleri olduğu için öğrenme aşamasında dikkatini tamamen oraya verecek, öğrendikten sonra kendi başına yüzme, özel ders olarak antrenman yapma, atlama ve dalma gibi eğlenceleri yapmaya başlayacaktır. Fiziksel olarak metabolizmaları da düzene gireceği için yemek yemeleri, abur cuburdan uzak durmaları içinde yüzme bu anlamda çok faydalıdır.
Çocuklar için yüzme dersleri kaç yaşında başlamalıdır?
Minimum yaş olarak 5-6'yı öneriyoruz. Daha küçük yaşlardaki çocukların ısısı ve direnci daha düşük olduğu için normal havuzlarda 1 derece değişimde bile hasta olabilir, su çok temiz olsa dahi kolayca mikrop kapabilirler. Daha küçük yaştaki çocuklar için İstanbul'da ebeveynleri ile girebileceği özel havuzlar bulunmaktadır.
Çocuklar için yüzmenin faydaları nelerdir?
Çocuğunuz 0'dan doğru şekilde yüzmeyi öğrenir ve yanında eğitmen varken kendini daha rahat hisseder. Eğitmende eğlenceli ve oyun oynatmayı seven biri ise çocuk yüzmeyi yetişkin biri olduğunda bile çok sever ve sadece yazın yapılacak bir aktivite olarak görmez. Yüzme dersi alan bir çocuğun öğrendiği stille ders almadan yüzme öğrenmiş bir çocuk arasında ciddi şekilde teknik farkı oluşur. ( örnek : çocuk yüzmeyi bir eğitmen eşliğinde öğrenmemişse kafa hep dışarda yüzmeye alışır , ayak vuruşları hep dizden olur vs.) Çocuklar için özel yüzme dersi, 8-10 kişilik bir gruptan alabileceği verimden çok daha fazlasını almasını sağlayacaktır.
Hamilelerde Yüzme Dersi
Hamile bireylerin spor yaparken herkesten çok dikkat etmesi gerekir.Hamilelikte denize ve temiz bir havuz girmenin zararı yok tam tersine faydası vardır. Yer çekimi az olduğu için yüzme bir hamile bireyin yapacağı en iyi spordur. Yaralanma, sakatlanma ve dolaşım problemi yaşaması çok zordur. Yüzme dersinin içeriğinde doğru hareketler ile yüzme programı olduğunda fazlasıyla olumlu sonuç alacaktır. Bunu yüzme dersi olarak bir eğitmenle yaptığında hem bireysel olarak hem de bebek açısından faydasını görecektir.

Yüzmenin çok çeşitli faydalarından bazıları da kasları güçlendirip kardiyovasküler sistemi düzenlemesidir. Yüzme sporunda kalp atım hızı ve oksijen ihtiyacı arttığı için anneden bebeğe daha fazla oksijen gidecek ve bebeğin gelişimi çok daha iyi olacaktır. Yüzme sayesinde sırt, boyun, bel ağrılarının azalması ve hamile bireylerin gece çok daha rahat uyuması çalıştırdığımız hamile öğrencilerimizden aldığımız geri dönüşler ile gözlemlenmiştir. Girip sadece yüzersiniz buda çok olumlu olmayabilir. Eğitmen eşliğinde haftada 3-4 kere yüzme sporu yapmak yeterli olacaktır. Yüzme dersinde ekipmanlar ile yapılan direnç hareketlerinin özellikle omurgaya çok büyük faydaları vardır.

ÖNEMLİ NOT
Hamile bireyler palet kullanmamaya özen göstermelidirler. Çünkü bacak ve kalçada çok fazla kasılma oluşabilir.
Sağlık, Terapi ve Rehabilitasyon için Su İçi Özel Çalışmalar
Zamanında kaza geçirmiş, sakatlığı bulunan, omurga bölümünde sorun olan, bel ve/veya boyun fıtığı olan ve daha pek çok farklı olumsuz durumlarda yapılması gereken ve kişiyi en çabuk toparlayabilecek spor yüzmedir. Her şeyden önce yer çekimi az olduğundan dolayı sakatlığın nüksetme, yaralanma, ters bir durum oluşması gibi ihtimaller yok denecek kadar azdır. Tabi bunu bir eğitmen yardımı olmadan yaparsanız sakatlığı çok daha fazla ileri götürebilirsiniz. Örnek olarak kafa dışarıda yüzmeye çalışırsanız ve belinizde problem varsa vücut aşağıda kaldığı için belinize zararı olduğu gibi boynunuza da zararı fazlasıyla vardır.

Fizyoterapist ve Doktorlar doğru bir şekilde yüzmeyi önersede içerik olarak pek bir bilgileri olmadığında genelde sırtüstü yüzmeyi önerirler. Omurga için bu doğru olsada özel yüzme dersinde farklı ekipmanlarla çalışmak, suyun içinde sadece yüzmedende antrenman yapılacağını bilmek (nabızın düşük olduğu, amacımız sakatlığı maksimum seviyede düzeltmek ve rahatlatmak) çok daha faydalıdır.

Suyun içinde güçlendirme ve terapi dışında karadada bireyi güçlendirici kısa süreli çalışmalar yapılmalıdır. Programı yanlış yaparsanız bir süre sonra hem kendinizi ekstradan yormuş hemde beklediğiniz faydayı görememiş olursunuz. Yüzme bildiğiniz takdirde yüzme dersinde hangi gün hangi programın nasıl yapılacağını eğitmen kontrol eder ve yaptırır. Yüzme bilmiyorsanız önce yüzmeyi doğru ve hasarsız bir şekilde öğrenirsiniz. İçinde yüzme olmayan güçlendirici ve dayanıklılığı arttırıcı çalışmalarda yapılmaktadır.

Yanlış ekipman kullanımı kişinin ağrılarını dahada arttırabilir. Örnek olarak; belinizde problem varsa bacağınızın arasına pullboy koyduğunuz takdirde daha fazla rotasyon yapmanız gerekecek ,bu da belinize ekstra yük bindirecektir. Dizinizde problem varsa yanlış palet kullanımı-ayak vuruşu dizinizi güçlendirmeyip sizi dahada geriye itebilir. Omuzunuzda (özellikle supra spinatus kası) bir sakatlık varsa ve siz sırtüstü stilde hala suyun içinde press hareketi yapıyorsanız bilin ki omzunuzdaki sakatlığın dahada fazla artacaktır. Havuz çok faydalıdır ama doğru kullanıldığında. Özel yüzme dersinde eğitmenin tecrübesi çok önemlidir ve yukarıdaki gibi onlarca değişik vaka ile ilgilenen eğitmeni tercih etmeniz sizin çok daha faydalı olacaktır.Öğrencilerimin bir kısmına logoya tıklayarak instagram sayfam üzerinden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp chat